آنالیز بازی بسکتبال

آنالیز بازی بسکتبال

به شناسائی و بررسی وضعیت حریفان Scouting و به افرادی که این کار را برای تیم خود انجام می دهند Scout می گویند. معمولا در تیم های حرفه ای چند نفر عهده دار این مسئولیت هستند. آنالیزرها با توجه به برنامه مسابقاتی تیم خود و البته حریفان، جهت شناسائی شرایط سایر تیمها، به مسافرتهای متعددی اعزام می شوند.

نویسنده: امید احمدی


به شناسائی و بررسی وضعیت حریفان Scouting و به افرادی که این کار را برای تیم خود انجام می دهند Scout می گویند. معمولا در تیم های حرفه ای چند نفر عهده دار این مسئولیت هستند. آنالیزرها با توجه به برنامه مسابقاتی تیم خود و البته حریفان، جهت شناسائی شرایط سایر تیمها، به مسافرتهای متعددی اعزام می شوند.
حالا شاید سئوال این باشه که با توجه به امکانات فعلی چرا لازمه که Scoutها برای دیدن مسابقات حریفان به محل برگزاری مسابقات بروند در حالیکه میتوانند این کار رو از طریق مشاهده فیلم بازیها انجام بدهند. در این زمینه باید توجه کنیم که معمولا بعضی از موارد مثل: اطلاعات آماری بازیکنان و تیمها و قسمتهائی از تاکتیکهای آنها را می شود از طرق غیر حضوری و با استفاده از فیلم بدست آورد، اما تنها با حضور در محل مسابقات هست که می توان مواردی از قبیل نحوه ارتباط کادر فنی با بازیکنان داخل زمین، اتفاقات مهمی که در تایم اوتها و در نتیجه پس از آنها می افتد و بعضی موارد دیگر را متوجه شد.

آنالیزرها تمامی حرکات بازیکنان و مربیان تیمها را بدقت زیر نظر دارند و بعد از هر بازی گزارشی حداقل 20 - 25 صفحه ای را در اختیار کادر فنی تیم قرار میدهند. این گزارش شامل اطلاعات دقیقی از جمله خصوصیات بازیکنان از لحاظ آماری و عادت هایشان، تصمیمگیریهای کادر فنی خصوصا در لحظات مهم بازی، انواع حرکات تاکتیکی و همچنین تمایلات تیمی که از فلسفه مربی نشات میگرد، می باشد.

همجنین Scoutها باید به انواع سیستمهای بازی بسکتبال مسلط باشند تا بتوانند آنها را شناسائی کرده و ضمنا روشهای مقابله رو هم توصیه کننذ؛ پس این افراد باید اطلاعات وسیع و دقیقی از بسکتبال داشته باشند.
وظیفه آنالیزرها تنها شناسایی حریفان نیست؛ بلکه آنها وظیفه ی شنناسایی بازیکنان مستعد تیم خود را نیز دارند.

برنامه ی آنالیز بطور عمومی برنامه ای است که امکان آنالیز شاخصهای عددی و برداشتهای تصویری و دسته بندی آنها را به مربی یا کمک مربی تیم و احیانا شخصی که به او scout گفته می شود ( که تنها وظیفه شناسائی و بررسی حریفان و بازیکنان را دارد) می دهد. به فردی که مسئولیت این کارها را بر عهده داره  Video coordinator یا همان هماهنگ کننده ی ویدیو گفته میشه که در واقع بخش فنی بسکتبال را کمتر بر عهده دارد و بیشتر مسئول همه ی نرم افزارها و سخت افزارها می باشد و با کمک آنالیزرها نتایج بررسی ها را در فرم های مخصوص و  دی وی دی (DVD) در اختیار سرمربی و کادر فنی قرار میدهند.
آنچه که در برنامه های امروزی بسیار تعیین کننده است، امکان آنالیز مالکیت توپ و طبقه بندی آنهاست که در نهایت بخوبی می تواند تمایلات یک بازیکن و تیم را برای کادر فنی تیم مقابل، شناسائی کند. البته این کارها را قبلا با فرم های دستی انجام می دادند که در کشور ما فعلا هم به این روش صورت می گیرد. علاوه بر این ها، خروجی های آمار استاندارد را هم می توان در سایر نرم افزارها همچون MS Excel بیشتر مورد بررسی قرار داد تا به نتایج دقیقتر رسید.
متاسفانه این موارد در کشور ما بصورت خیلی ابتدائی انجام می شود. نرم افزارها و سخت افزارهایی که در این زمینه وجود دارند معمولا چند هزار دلار قیمت دارند. در حال حاضر بهتر است که مجموعه ی نرم افزار آمار، خروجی تلویزیونی، خروجی همزمان اینترنتی و اطلاعات گزارشگران همگی در قالب یک مجموعه ارائه شوند که در سایر کشورها هم همینطور است، یعنی یک سیستم ورودی اطلاعات، یک بانک اطلاعات و چندین نوع خروجی.

Share
Comment's

فارسی را پاس بداریم

 

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت
 

 تمامی حقوق متعلق است به Slam.ir

برنامه نویسی وب || پشتیبانی || پرتال || توسعه نرم افزار خاتم