چگونه یک تیم متوازن و هماهنگ بسازیم

زمان درج: ۱۳۹۱/۹/۱۲ ۱۵:۱۹:۷ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

چگونه یک تیم متوازن و هماهنگ بسازیم

سخت ترین و مهمترین کار برای یک مربی در زمانی است که او در آغاز فصل می آید تا تیم خود را بسازد. هر زمانی که یک مربی در مورد برنامه کاری خود صحبت می کند، باید بر روی نقطه شروع تمرکز کند: انتخاب بازیکنان.

نویسنده: پیتر اسکانسی Petar Skansi
پیتر اسکانسی، حرفه مربیگری خود را با تیم یوگوپلاشتیکا اسپلایت در سال 1973 آغاز کرد و او برنده رقابت های لیگ یوگوسلاوی، کاپ یوگوسلاوی و جام قهرمانی اروپا در سال 1977 شده است. در سال 1978 او کمک مربی تیم ملی یوگوسلاوی شد. از سال 1980 تا 1998 او سرمربی تیم های مختلف ایتالیایی همچون پسارو (جام در جام در سال 1983)، فابریانو، ونیز، رم، ترویزو (قهرمانی لیگ ایتالیا در سال 1992). همچنین او به عوان سرمربی تیم ملی کرواسی، مدال تقره بازی های المپیک سال 1992 را بدست آورده است. در فصل قبل، او سرمربی تیم نُوو متسو اسلوونی بود. همچنین او در سال 2000 مدرس و مشاور برنامه همبستگی المپیک فیبا بوده است.
سخت ترین و مهمترین کار برای یک مربی در زمانی است که او در آغاز فصل می آید تا تیم خود را بسازد. هر زمانی که یک مربی در مورد برنامه کاری خود صحبت می کند، باید بر روی نقطه شروع تمرکز کند: انتخاب بازیکنان.
فقط بازیکنانی که سطوح بالای روانشناسی و فیزیکی را طی نموده اند و کسانی که می توانند یک برنامه سیستماتیک و منظم را مستقیما هدایت کنند، می توانند به مربی در راه رسیدن به اهداف خود در سال، کمک کنند.
ساختار تیمی:
در این قسمت ساختار فیزیکی و روانی تیم، چیزی که در واقع شما از بازیکنان انتظار دارید را یک بررسی اجمالی می کنیم:
1- گارد راس (بازی ساز)
ضروری نیست، ولی بهتر است که تیم یک رهبر در این نقش داشته باشد. همراه با کنترل توپ و شوت از راه دور خوب، این بازیکن باید سازماندهی تیم و دفاع تیمی را به خوبی بشناسد. این بازیکن همانند دست راست مربی در زمین عمل می کنند.
2- گارد شوت زن
من انتظار دارم این بازیکن بهترین دفاع باشد. تیم سخت کار می کند تا او بتواند شوت بزند، اما او نیز در قبال کار آن ها باید در دفاع سخت کار کند.
3- فوروارد سرعتی:
این بازیکن کارکترهای مشابهی نسبت به گارد شوت زن دارد. علاوه بر این، او باید یک ریباندر خوب باشد و شوت های منطقه ای خوبی بزند و در مقابل بازیکنان خطرناک حریف، موثر دفاع کند.
4- فوروارد قدرتی:
بازیکن بسیار مهم شما می باشد. او باید همانند فوروارد سرعتی، پر تکاپو دفاع کند، قادر باشد شوت های سه امتیازی با درصد بالا بزند، بازی داخلی خوبی داشته و پاس دهنده بسیار عالی باشد. به طور ایده آل تمامی این ویژگی ها ا داشته باشد.
5- بلندترین مرد، پیوت
این بازیکن از همه سخت کوش تر است. او در پست پایین تحت شرایط سخت کار می کند. او مهمترین بازیکن دفاعی و بهترین ریباندر است. او انتقال را شروع می کند و به احتمال زیاد نسبت به دیگران، در حمله کمتر توپ به او می رسد. او باید بتواند در حالت پشت به سبد با قدرت حرکات داخلی را اجرا کند.
6- گارد راس پشتیبان
این بازیکن نقش حساسی در زمین دارد. بعضی اوقات او مهم تر از گارد راس شروع کننده می شود. او بازیکنی است که باید ریتم بازی را تغییر دهد. بهتر است که اوو همانند گارد راس شروع کننده نباشد. او باید در بعضی موارد همانند حمله مقابل دفاع منطقه ای، انتقال یا شوت، متخصص باشد.
7- این بازیکن ویژگی های مشابهی نسبت به 2 و 3 دارد. (لازم نیست او پشتیبان باشد، بلکه باید متخصص باشد).
8- پشتیابن 4 و 5 می باشد. او ریباندر قوی و مهاجم خوبی (برای مثال: در مقابل دفاع منطقه ای)است. به احتمال قوی، او نیاز به تجربه بیشتر بازی دارد.
9 و 10- این افراد بازیکنان جوانی هستند که آینده خوبی دارند. مهم نیست که بازیکن داخلی یا پیرامونی باشند. به هر حال آنچه که مهم است، آن ها بازیکنان آگاهی هستند که در تمرینات به سختی کار خواهند کرد.آن ها تیاز به تجربه بازی دارند و مربی باید در هر زمانی که می تواند به آن ها فرصت بازی کردن را بدهد.
فلسفه اصلی من رسیدن به اتحاد تیمی و انسجام می باشد. ما باید هر روز در تمام فصل بر روی این موضوع کار کنیم. مشکل در توسعه این انسجام است، زیرا که هر بازیکن یک حامی (نماینده او، پدر او، دوست او، یا یک روزنامه نگار) دارد  و هر یک از این افراد می خواهند که تحت الحمایه خود ستاره ی تیم شود. اما تا زمانی که تیم یک ستاره نشود، امکان پذیر نیست. راه حل آن به شرح یل است: هر بازیکن به تنهایی باید با قدرت دفاع کند.
ما باید هر روز در تمرینات تیم را پرورش دهیم. در این قسمت اهداف روزانه و چگونگی رسیدن به آن ها وجود دارد:
1- هرگز به فرد دیگری اجازه ندهید به عنوان مربی با تیم تمرین کند.
2- هیچ کس کامل نیست! آیا شما تا به حال بازی ای دیده اید که در آن بازیکنان اشتباهی نکنند.
3- بازیکنان زمانی که اشتباه می کنند، به تشویق نیاز دارند.
4- شما باید به همان روشی که از ستاره های تیم خود مواظبت می کنید باید با آخرین بازیکن نیمکت خود نیز برخورد کنید (همه بازیکنان را از یک دید نگاه کنید).
5- هرگز به دلیل اشتباهات بازیکنان نگرش و شیوه بازی خود را تغییر ندهید.
6- همین کافی است که بازیکنان بهترین تلاش خود را انجام دهند. شما چه توقع بیشتری دارید؟
7- احترام به هر بازیکن از اصلی ترین اصول می باشد.
8- ما آستانه تحمل بالا می خواهیم اما از هر راهی برای راضی کردن بازیکنان تلاش نمی کنیم و از آن ها خواهش نمی کنیم تا آنچه که لازم است را انجام دهند.
9- همه ما می دانیم که انسجام و وحدت تیمی در دراز مدت به پیروزی بستگی دارد.
چه چیز دیگری مهم است؟
1- ایجاد احترام بین مربی و بازیکنان
2- یک مربی همواره باید بر کیفیت بازیکنان تاکید کند.
3- بازیکنان ذخیره همواره باید بایستند و هم تیمی که از زمین بیرون می رود را تشویق کنند.
4- به کارهای کوچکی که بازیکنان انجام می دهند، باید ارزش قائل شد اما به به اندازه اهمیت آنها.
5- به پاس دهنده ارزش قائل شوید و به کسی که پاس می دهد با دست علامت دهید که کارش خوب بوده است.
6- به بازیکنان خود اجازه دهید در زمان خستگی به شما اشاره کنند. اجازه ندهید حریفان از آن باخبر شوند.
7- بازیکنان در دفاع به همان شدت حمله بازی کنند.
8- یک حرکت خوب باید به وسیله هر یک از اعضا تیم ستوده شود.  بازیکنان باید به هم دیگر تبریک بگویند.
9- بعد از بازی به بازیکنان خود کیفیت حریف را اشاره کنید. خیلی بد است که حریف را دسته کم بگیرند.
10- مطمئن باشید که بازیکنان شما علت سریع دویدن را می دانند. آن ها این کار را باید بخاطر افتخار و غرور انجام دهند. آن ها سریع می دوند، چون می خواهند از دیگران بهتر باشند. سریع دویدن کمک می کند تا انسجام تیمی ساخته شود.
11- هرگز به بازیکنان خود اجازه افسردگی و ناراحتی ندهید.
12- هر بازیکن باید احساس تعلق به تیم را داشته باشد.
13- مربیان، این تیم شما می باشد. شما قوانین را آماده کنید و تیم را به احترام به آن ها مجبور کنید. اجازه ندهید تا بازیکنان چه در تمرین و چه در مسابقه، در هیجان بر روی شما بایستند.
14- وقی که بازیکنی را با صلاحدید خود تنبیه می کنید، به همه اعلام نکنید.
15- جوانترها احتیاج به نظم دارند. همه این ها باعث می شود تا خود به خود تظم به وجود آید.
16- به بازیکنان جوان فرصت دوباره دهید.
چگونه افکار و عقاید خود را به بازیکنان منتقل کنید:
1- به بازیکنان بفهمانید با تغییر بازیکنان در طی بازی، آن ها وارد زمین نمی شوند که فقط شوت بزنند.
2- ما باید بازیکنان را اصلاح کنیم، نه آنکه از آن ها انتقاد کنیم. وقتی شما موارد خوب را تصحیح و یا یادآوری می کنید، بازیکنان آن را انجام می دهند.
3- آن ها را طی بازی و یا تمرین مضطرب نکنید.
4- شما باید همواره آن ها را تشویق کنید. این به آن ها کمک خواهد کرد تا ذهنی قوی تر داشته باشند.
5- تفکر مثبت بسیار مهم است.
6- ضروری نیست که همواره شما بازی را با ستاره های خود آغاز کنید. حریفان بازی خود را در برابر بهترین بازیکنان شما، آماده کرده اند. شروع بدون بهترین بازیکنان،  حریف را در حالی گیج می کند که شما را تقویت روانی می کند. همچنین زمانی که شما بهترین بازیکنان خود را وارد می کنید، شدت برتری روانی شما بیشتر می شود.
7- همواره بازیکنان پشتیبان همواره آماده تعویض باشند.یا قرار دادن دست بر روی پشت  بازیکن و یا با کلمه ی تشویقی برای بازیکنی که در حال بیرون آمدن از زمین است، ارزش قائل شوید.
8- چهتلاش کنید طرفداران خود را خوشحال کنید: چگونه این کار را انجام می دهید؟
9- یک بازیکن جوان از یک ستاره خسته، بهتر است (حداقل، برای چند دقیقه). مطمئن شوید که بازیکنان می دانند که چه زمانی آن ها می توانند بازی کنند.
10- واضح است کهما بیش از پنج بازیکن در یک تیم لازم داریم. در ابتدا بازیکنان فکر می کند که فقط امتییاز بگیرند. اما باید سایر مهارت ها را هم توسعه دهیم. ما باید پاس کاری خوب و کمک در دفاع را هم تشویق کنیم.
11- هیچ گاه بازیکنان شما، بازیکنان حریف و مربی حریف را اشتباها دست کم نگیرند.
12- همیشه با مربی حریف بعد از پایان بازی صحبت کنید.
13- از بهترین کارای های بازیکنان استفاده کنید. بعضی اوقات حتی با خوب بازی نکردن، ما می بریم.
14- همواره به افتخار و غرور اصرار ورزید.
فلسفه مربیگری بسکتبال من درون ویژگی های زیر پنهان شده است. به نظر من، مربی باید در ابتدای فصل این ویژگی ها را مداوم در انتخاب بازیکنان در نظر بگیرد:
مشخصه های شخصیت های بزرگ:
جاه طلبی
شجاعت
انضباط
هوش
مشخصه های فیزیک بزرگ:
قد
سرعت
قدرت
لازم نیست تمامی مشخصه های فیزیکی در یک نفر جمع شود. در عین حال مشخص است که فردی که قد و سرعت خوبی ندارد، شرایط لازم برای تبدیل به یک بازیکن خوب بسکتبال را ندارد. قدرت، به عنوان مؤلفه ضروری در بسکتبال مدرن، می تواند از طریق سخت کوشی در اتاق های تمرین وزنه، بهبود یابد.
 
Share
Comment's

فارسی را پاس بداریم

 

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت
 

 تمامی حقوق متعلق است به Slam.ir

برنامه نویسی وب || پشتیبانی || پرتال || توسعه نرم افزار خاتم