ارزیابی بسکتبال تهاجمی

زمان درج: ۱۳۹۱/۹/۱۲ ۲:۱۰:۵۱ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

ارزیابی بسکتبال تهاجمی

در مسابقات جهانی سال 2002 که در ایندیانا پلیس شهر ایندیانا برگزار شد، روشن بود که بعضی از تیم های ملی در مقابل امریکا به مشکل خواهند خورد. دلایل زیادی برای این موضوع ارائه شده است. با این حال، گفته شده است که امریکا تمامی بهترین بازیکنان خود را نفرستاده است و یا آن که آنها برای مسابقات آماده نشده اند. با این حال که چه اتفاقی در زمین رخ داده است، به منظور ارزیابی فاصله استعدادها که واقعا هم کم شده است، نیازمند بررسی دقیق می باشیم.

مایک کاتز کمک مربی تیم ملی جوانان کانادا و سرمربی تیم مردان دانشکاه هامر بوده است. تیم های او پنج عنوان دانشگاهی ملی برده اند و او به عنوان مربی سال دانشگاهی کانادا در سال 2003 برگزیده شده است.
در مسابقات جهانی سال 2002 که در ایندیانا پلیس شهر ایندیانا برگزار شد، روشن بود که بعضی از تیم های ملی در مقابل امریکا به مشکل خواهند خورد. دلایل زیادی برای این موضوع ارائه شده است. با این حال، گفته شده است که امریکا تمامی بهترین بازیکنان خود را نفرستاده است و یا آن که آنها  برای مسابقات آماده نشده اند. با این حال که چه اتفاقی در زمین رخ داده است، به منظور ارزیابی فاصله استعدادها که واقعا هم کم شده است، نیازمند بررسی دقیق می باشیم.

 

بازیکنان آرژانتین در مقابل امریکا خیلی خوب بازی کردند. من معتقدم که بخش اعظمی از موفقیت های تیم ملی آرژانتین، به خاطر طرح های تهاجمی آن ها و روش هایی که سیستم های خود را اجرا می کردند، بود. تیمی بود که هیچ یک از بازیکنان آن در ان بی ای بازی نمی کردند (برخلاف اسپانیا و یوگوسلاوی که آن ها نیز تیم امریکا را شکست دادند)، اما با این حال بر خلاف دو تیم دیگر، در برابر ایالات متحده امریکا با تسلط به برتری رسیدند. استعداد کم تصور شده آنها، بیش تر از  کار تیمی، هوش و اجرای پایانی حمله ساخته شده آنها بود.

اسلحه آرژانتین شامل: انتقال و مرحله اولیه حمله (ضدحمله اولیه) و یک تقسیم بندی پنج نفره زنجیره وار که به خوبی از بازی تک به تک پست ها و بازیکنان پیرامونی سود می برد، می باشد. به اندازه کافی نمی تواند تاکید شده باشد که چگونه حمله خود را موثر اجرا کنند.

به عنوان نکته دیده شده، آن ها حمله خود را پیش نمی برند، بلکه آن ها با حداکثر سرعت آن را اجرا می کنند.
به هیچ وجه، من نه نقش های فردی و تیمی دفاعی در افزایش موفقیت تیم، و نه اهمیت فردی و توسعه مداوم مهارت های تهاجمی را بی ارزش نمی کنم.  خلاصه منظور من این موضوع می باشد که مشخص کردن سیستم تهاجمی می تواند بیش تر پیشرفت بیاورد.
هدف از ضدحمله اولیه، راحت امتیاز بدست آوردن در انتقال می باشد. خیلی از تیم ها زمان زیادی را صرف کار بر روی ضدحمله می گذرانند ولی چیزی برای دنباله ی آن در صورتی که نتوانند به سرعت امتیاز بدست آورند، ندارند. این مرحله ی حساس بسیار ضروری است، زیرا که دفاع هنوز در جای خود مستقر نشده است و با یک شوت آزاد یا نفوذ با دریبل، آن ها آسیب پذیر هستند. چیدمان مهم مهاجم در این مرحله دوم، مشابه ساختار ضدحمله می باشد و انتقالی یکدست برای این قست از کل حمله به ما می دهد. در واقع، آن رابط بین ضدحمله و حمله نیمه زمین می باشد.
به عنوان مثال، تیم کانادا از موفقیت در انتقال توپ از کناره ها تا تقریبا خط عرضی بهره برده است. اگر موقعیت کسب امتیاز سریع بدست نیامد، در ابتدای حمله توپ به پست (تریلر) داده می شود و به سرعت از مزیت دفاع که هنوز به طور صحیح جاگیری نکرده اند، بهره می برند.
تیم های دیگری که گارد راس برش کننده خوبی دارند، اغلب بر روی توپ در مرکز زمین و یا در پایین تر ،در نزدیکای خط طولی که در ضدحمله آن ها به سختی دفاع می شود، اسکرین می دهند. هدف اصلی از حمله متداوم، حرکت توپ از سمتی به سمت دیگر می باشد (همانطور هم از ضدحمله ثانویه به ست حمله) که همواره باعث حرکت بازیکنان می شود.

این امر برای کسب امتیازی راحت، می تواند مدافع را دچار اشتباه کند. همچنین در مسابقات قهرمانی جهان، دیدیم که با این کار، تیم های دفاعی تعداد متعددی خطا مرتکب شدند. اهمیت این کار بالا می باشد، زیرا به شما اجازه می دهد تا از سمت خود پیش بروید و با بازی های شروع مجددی که کمتر شما را مورد بررسی قرار می دهد و موقعیت های کسب امتیاز خوبی می باشند، حرکت را به اتمام برسانید.
بسیاری از تیم های بین المللی به صورت ترکیبی از حرکات با اسکرین های متوالی در بالا و پایین به صورت برنامه هایی مداوم، اجرا می کنند. آرژانتین با یک ترکیب حمله منعطف و رد ساختار اولیه در زمان های مناسب برای شوت آزاد، به موفقیت های بزرگی رسید.
از مزایای سیستم های امتیاز گیری سریع، این است که باعث می شود تا بازیکنان معین در جاهایی که موثرتراند، توپ دریافت کنند.
موقعیت های پست آپ یا شوت های سه امتیازی، به وسیله اجرای صحیح بازی هایی که برای این هدف طراحی شده اند، به وجود آمده اند. بازی هایی که از اسکرین بر روی توپ، "یو.سی.اِل.اِی"، حرکات و اسکرین های طولی بازیکنان کوتاه قد به بازیکنان بلند قد، که در مسابقات قهرمانی جهان رایج بود، استفاده کرده است.
ساختار تهاجمی که شامل پرتاب های سریع و مداوم می باشد نا یک تیم بتواند در قالب یک بازی مورد نظر، ریتم را تغییر دهد.
این کار تعادل تیم دفاعی را حفظ می کند.
تماشای چگونگی تمایلات تهاجمی و ساختارهایی که با آمدن مسابقات المپیک تغییر کرده اند، خیلی جالب خواهد بود.
بازی بسکتبال همواره در حال تحول است و بازی های بین المللی، خود را به عنوان رشته ای جذاب در تمامی سطوح به اثبات رسانده است.
در ادامه دیاگرام هایی است که ضدحمله اولیه در انتقال را نشان می دهد و ممکن است به مربیانی که به دنبال حرکت سریع تیم خود از ضدحمله حمله اولیه به ضدحمله ثانویه می باشند، کمک کند.
ضدحمله تا حمله اولیه
نقض
1 – گارد راس
2 و 3 – بازیکنان پیرامونی
4 و 5 – پست ها
ساختار اصلی ضدحمله
1 پاس به بیرون 5 را دریافت می کند و به دنبال پاس به 2 یا 3 در زمین مقابل است.
4 در مسیر میانی زمین حرکت می کند و به داخل منطقه سه ثانیه می رود تا به زیر سبد برسد (جلوی حلقه). او برای کسب سریع امتیاز، به دنبال دریافت پاس مستقیم از 1، 2 و یا 3 می باشد (دیاگرام 1).

ارزیابی بسکتبال تهاجمی

مرحله دوم
اگر 4 در انتقال خود پاس را دریافت نکند، به پست پایین در سمت قوی می رود. 3 به مرکز زمین برای دریافت پاس از 2 می رود.
1 به داخل محوطه سه ثانیه و تا جلوی حلقه برش می زند و بعد از دریافت اسکرین از 5، به طرف بال می رود (دیاگرام 2 و 3).

 

 ارزیابی بسکتبال تهاجمی

 ارزیابی بسکتبال تهاجمی

 1 با دریافت توپ در بال، چند انتخاب دارد:
الف) شوت سریع (دیاگرام 4).

ارزیابی بسکتبال تهاجمی

ب) بازی پیک و رول با 5، درحالی که 4 به درون منطقه رنگی برش می زند و 3 و 2 در سمت مخالف توپ به فضاهای خالی می روند (دیاگرام 5).

ارزیابی بسکتبال تهاجمی

ج) یک پاس جهشی از یک سمت زمین به سمت دیگر، بعد از آنکه 3 از 4 اسکرین دریافت کرد. این اسکرین باید به صورتی باشد که 3 از توپ دور شود (دیاگرام 6)
د) 1 همچنین می تواند بازی پست بالا-پایین را اجرا کند. این کار مستلزم یک پاس به پست و یا یک پاس از بالا به پست پایین با 4 و 5 و یا پاس به 5 در پست پایین بعد از جدا شدن از پیک 4، می باشد.
فشار گزینه
2 در کنار خط طولی دریبل می زند و به 2 برای برش به درون منطقه رنگی در نزدیکی خط عرضی، علامت می دهد. هم زمان، 3 برای دریافت پاس به مرکز زمین می آید و سپس به سمت ضعیف زمین پاس می دهد (دیاگرام 6). 2 بعد از دریافت پاس، انتخاب هایی که قبلا به آن اشاره شد، در پیش روی دارد (دیاگرام 7).

 

 ارزیابی بسکتبال تهاجمی

 ارزیابی بسکتبال تهاجمی

 این گزینه ها، در پلی آف اخیر ان بی ای، توسط تیم دیترویت پیستونز استفاده شده است. ریچارد همیلتون توپ را در بال دریافت می کرد و خود را برای انواع موقعیت های تک به تک آماده می کرد.
 

Share
Comment's

فارسی را پاس بداریم

 

نظرات کاربران (1)


ممنون
محمد مهدي توده فلاح

ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت
 

 تمامی حقوق متعلق است به Slam.ir

برنامه نویسی وب || پشتیبانی || پرتال || توسعه نرم افزار خاتم