سازماندهی بازی

زمان درج: ۱۳۹۰/۱۰/۲۳ ۱۲:۵۲:۵۷ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

در این مقاله با مفاهیم و کاربرد های سازماندهی بازی از قبیل اهداف انفرادی، اهداف تیمی،سازماندهی نیمکت و تایم اوت ها و ... آشنا می شویم.

 

سازماندهی بازی

 

 

GAME ORGANISATION

 

 

قبل از انجام یک بازی می بایست به نکات زیر توجه داشته باشیم :

·        اهداف انفرادی

·        اهداف تیمی

·        سازماندهی نیمکت

·        تایم اوت

·        نیمه بازی

·        آخر بازی

·        وقت اضافه

 

 

اهداف انفرادی

 

         ابتدا خود مربی باید آماده بازی باشد

        یکی از مسایل مهم جهت مربیان  اینست که دستیاران خود را توسط خودش انتخاب کند

 

       قبل از بازی می بایست تیم مقابل را آنالیز کنیم ( طراحی حملات و دفاع تیم خودی بر اساس آنالیز انجام شده خواهد بود ،در نتیجه عملا روی کاغذ قبل از بازی داخل زمین با آن بازی داشته ایم )

 

         هیچگاه نباید در مورد مربی و تیم مقابل بد بگوییم

         به کمک مربی می بایست مسئولیت بدهیم و از وی آماری را که نیاز داریم ،دریافت کنیم (تصمیم نهایی با خود مربی می باشد)

         مشخص نمودن مسئولیت بازیکنان در زمیـن بازی تـوسط مـربـی  ( بازیکـنان مـوظف به انجام مسئولـیت

         محوله می باشند )

 

 

اهداف تیمی

 

ما قبل از شروع مسابقات می بایست بدانیم در این فصل در کجای جدول قرار داریم و یا قرار خواهیم گرفت. درمورد تیم مقابل باید اهدافی داشته باشیم:

مثلا با توجه به اینکه تیم مقابل در برگشت به حالت اولیه در زمین خودی بسیار آهسته است،ما باید حداقل 20 امتیاز از ضد حمله بدست آوریم و بازیکنان باید این مسئله را اجرا نمایند و این یک هدف تیمی می باشد .مثلا باید در تکنیکال فول از قبل بازیکن پنالتی زن را مشخص کنیم .یا اینکه تعداد گلهای تیم ما و تیم مقابل از قبل مشخص شود ، ما باید در جریان مسابقه تیم حریف را ببینیم و بازیکنانش را مجددا ارزیابی کنیم و داشته های آن تیم را دیده و به بازیکنانمان انتقال دهیم .

  مسئله بعدی گرم کردن قبل از بازی می باشـد ،گـرم کردن باید بر اسـاس خلاقـیت در مقابل حمله و دفاع تـیم حریف باشد .

مربی باید تمام حواس خود را در گرم کردن بر روی بازیکنان داشته و حواس مربی به جای دیگر نباشد و در حال گرم کردن ببینیم که کدام بازیکنان جدی می باشند و آماده بازی و کدام بازیکنان ترس از بازی دارند .

مربی باید همواره بازیکنان را به انگیزش وادار نماید و حد آنها را بشکند (سطح آنها را بالا ببرد )

بازیکنان باید برای اول بازی و جامپ بال بدانند که کجا بایستند و چگونه حرکت کنند و چه کسی توپ را به ثمر برساند و حتما باید با برنامه باشند ،در نتیجه همه می دانند که باید چه کاری انجام دهند .

 

 

سازماندهی نیمکت

 

         به بازیکنان به هیچ عنوان نباید توهین کرد و همواره باید آنها را تهییج نمود .

         کمک مربی نباید در کار مربی دخالت کند و باید مسئولیت نیمکت را نیز داشته باشد .

         بازیکنان نیمکت باید کاملا در جریان نوع بازی ( نوع دفاع و حمله ) باشند و بعد از تعویض حـق پرسـیدن جریان بازی را از مربی و یا بازیکن دیگر ندارد و خودش حتما باید وظایف تک تک بازیکنان داخل زمین را تحلیل کند .

         بازیکنان نیمکت نباید برایشان فرق کند که افراد فیکس چه کسانی هستند و به نظر مربی احترام گذاشته و به هیچ عنوان حق واکنش را ندارند .

        وقتی بازیکن در حال تعویض می باشد ،نباید به هیچ عنوان با او پرخاش کنیم ،زیرا فشار بسیارزیادی بر روی وی می باشد و باید از بازیکنان نیمکت بخواهیم که او را تشویق کنند و حتما بعد از 20 تا 30 ثانیه استراحت با او صحبت کنیم ،اشتباهاتش را به او گوشزد کرده و مجددا نقاط قوتش را به وی بگوییم.

         بازیکنان نیمکت باید بازیکن تعویضی را تر وخشک کرده و به وی آب دهند و خوش آمد گویی کنند .

 

 

تایم اوت

 

         بازیکنان در لحظه تایم اوت باید بلافاصله (ظرف 5 ثانیه ) به نیمکت برسند و اجازه راه رفتن به بازیکنان را در لحظه تایم اوت ندهیم .

         بلافاصله بعد از تایم اوت ،بازیکنان نیمکت بلند شده و بازیکـنان داخـل زمـین روی نیمکت نشسته و بقیه حلقه زده و همگی به حرف های مربی تمرکز داشته و از زمان حداکثر استفاده را بکنند.

         کمک مربی در زمان تایم اوت نباید با بازیکنان صحبت کند و همه باید حداکثر توان خود را در گوش کردن به حرف های مربی بگذارند .

         در تایم اوت کمک مربی باید قبل از صحبت مربی ،اطلاعات آماری از عملکرد بازیکنان را به مربی بدهد.

         در لحظه تایم اوت فقط ما باید اطلاعات دقیـق و مـشخصی را به بازیکن بدهـیم ( نه اینکه بگوییم ریـباند کن ،شوت ،دفاع و...)  فقط اطلاعات تخصصی در رابطه با مورد خاص .

          به هیچ عنوان نباید سر بازیکنان داد و فریاد کنیم .فقط نکات مثبت را یادآوری می کنیم و روحیه بازیکنان را بالا می بریم

         مربی باید مطمئن باشد که اطلاعات خواسته شده را به بازیکنان انتقال داده است .

         مسئله مهم درزمان  گرفتن تایم اوت است که حتما به موقع باشد ،که این مسئله با توجه به شرایط بازی می باشد .

         وقتی تیم خیلی جلو ویا خیلی عقب است ،مربی نباید تایم اوت بگیرد و یا اینکه به داور اعتراض کند .چراکه این مسئله باعث عدم درک صحیح مربی می باشد .

 

 

 

نیمه بازی

 

در نیمه بازی مربی نباید با کس دیگری صحبت کند و فقط باید روی بازیکنان تمرکز داشته باشد

در نیمه ،مربی و بازیکنان می بایست بلافاصله در رختکن حاضر باشند

مدیر تیم نیز باید در رختکن حاضر باشد و همچنین وسایل مورد نیاز در رختکن اعم از وایت برد ، تلویزیون و غیره آماده شده باشد

بلافاصله بعد از صوت پایان نیمه اول ،در عـرض 15 ثانیه بازیکنان نیمکت ،تمام وسایل مانـند حوله وغیره را برداشته و به رختکن بروند

فیزیوتراپ باید حتما با بازیکنان صحبت کند واز سلامت بازیکنان مطمئن شود بازیکنان می توانند چند دقیقه در رابطه با بازی با هم صحبت کنند و سریع بحث خود را در کمال آرامش تمام نمایند که در این زمان هم سرمربی و کمک مربی در حال بررسی آمار می باشند

6 دقیقه به آغاز نیمه ،حتما می بایست تیم به داخل زمین برگرددو دوباره شروع به گرم کردن کند و مربی و کمک مربی هم باید صد در صد روی تیم خودی و تیم مقابل تمرکز داشته باشند

اگر در دو کوارتر باقیمانده برنامه ای برای تیم خودی و تیم مقابل نداشته باشیم ، نتیجه را واگذار خواهیم کرد

پنج نفر شروع کننده نیمه بازی را باید از لحاظ آمادگی روحی بررسی کرد و همچنین آمار خطاها را به آنها یادآورشد و اینکه چه نقشه ای برای شروع نیمه بازی  داریم

کوارتر سوم بسیار حساس می باشد و نتیجه بازی را تغییر خواهد داد

خیلی مهم است که چه کسانی کوارتر سوم را شروع کنند ،در شروع نیمه دوم وقت تست بازیکنان و یا تست نقشه نمی باشد ،بلکه زمان نگهداری اندوخته ها می باشد

در کوارتـر سـوم حداقـل سه نفر از بهتریـن بازیکنان باید در زمـین باشند ،ولی در 5 دقیقه آخر باید پنج نفراصلی در زمین باشند و وقتی که تیم 25 امتیاز جلو افتاد ،مربی اجازه دارد بازیکنان ذخیره را به زمین آورد ( حداقل دو نفر اصلی در زمین باشند ) و اگر 8 الی 10 امتیاز عقب بودی،در اول کوارتر سوم باید مهمترین بازیکنان را در زمین بگذاری که بتوانند نتیجه بازی را عوض کنند و نباید بگذاری که فاصله امتیازات زیاد شود تماشاچی در کوارتر های سوم و چهارم نقش بسیار موثری خواهد داشت و اثرات مستقیمی بر روی مدیر و کمک مربی خواهد گذاشت

تعویض بر اساس موثر بودن یا نبودن بازیکنان خواهد بود

پنج دقیقه آخر کوارتر چهارم بسیار سرنوشت ساز خواهـد بود و بهترین بازیکنان باید در 5 دقیقه آخـر بازی کنند (یعنی اگر بازیکن خوب چهارفوله داریم ،حتما باید نگهداریم تا در پنج دقیقه پایانی از آن استفاده نماییم )

هیچ بازیکنی در کوارتر اول و دوم اجازه داشتن بیش از دو خطا را نخواهد داشت و در غیر اینصورت بایدروی نیمکت بنشیند

 

 

آخر بازی

در دقایق آخر بازی نباید سر وصدا کنیم که باعث دریافت تکنیکال فول شود

مربی باید بداند که چه بازیکنانی شوت زن ویا سه امتیازی زن خوبی هستند

چنانچه مربی بخواهد دفاع پرس را تیم انجام دهد ،نباید مربی اعلام کند بلکه باید بازیکنان بایک علامت همدیگر را مطلع کنند تا تیم مقابل متوجه حرکت بعدی نشود

بعد از بازی به هیچ عنوان نباید در مورد بازی صحبت کنیم ،حتی تا آخر آن روز هم نباید در رابطه با بازی صحبت کرد

در لحظه اول صحبت مربی بعد از بازی ،هیچ کس به حرف هایش گوش نخواهد کرد (چه تیم برنده باشد وچه بازنده) و اگر هیچ صحبتی در رابطه با بازی نداشته باشی ،حرف هایت بی ارزش است

در شادی و یا غم بسیار شدید باید مربی تمرکز داشته باشد و در شادی بازیکنان باید سهیم بود

در تـمرین روز بعد از مسابقه ، مـربی باید با بررسی آمار و نظر خواهی از کمک مـربیان و دریافت نظرات بازیکنان از طریق تلفنی یا حضوری قبل از تـمرین بعدی ،مخصوصا کاپیتان تیم ونیز جـوانترین بازیکن تـیم که نظراتشان بسیار مهم است.

 به آنها بگویی که من به تو افتخار می کنم و تو تیم را چگونه دیدی ونیز نظرت در رابطه با بازی چیست ، که این مراوده را می توان با همه بازیکنان داشت .

 

 

 

 

 

Share
Comment's

فارسی را پاس بداریم

 

نظرات کاربران (3)


خیلی مطلبتون عالی بود ممنون تکاتی داشت توش که یه استاندارد در بازی ولی متاسفانه کمتر مربی ای در ایران به آن توجه می کنه. ممنون از زحماتتون و سایت بسیار عالیتون
رامین
با عرض سلام و ادب و احترام خدمت مدیر محترم وب
اگر با تبادل لینک موافق هستین مرا با اسم(بسکتبال123)لینک کنید و بعد بگویید شما را با چه اسمی لینک کنم
با تشکر

گودرزی
مطالب خوبی بود خیلی ممنون
کیانا

ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت
 

 تمامی حقوق متعلق است به Slam.ir

برنامه نویسی وب || پشتیبانی || پرتال || توسعه نرم افزار خاتم